تبلیغات
وبلاگ رسمی جواد حشمتی شیروان - جولان مرگ خاموش در فصول سرد خراسان شمالی

جولان مرگ خاموش در فصول سرد خراسان شمالی

بجنورد-ایرنا- هر سال در فصول سرد خبرهایی مبنی بر خفگی افراد بر اثر گازگرفتگی منتشرمی شود که کام انسان را تلخ می کند و این قاتل خاموش طعمه های خود را از میان کسانی که نکات ایمنی را رعایت نمی کنند انتخاب می کند.

به گزارش ایرنا با وجود اینکه هرسال تعدادی از هموطنان طعمه قاتل خاموش می شوند و تنها بر اثر یک بی احتیاطی جان خود را از دست می دهند اما باز هم شهروندان این نکات را جدی نمی گیرند و راحت از کنار آن می گذرند.

قاتل خاموش در مدت 9 ماه در خراسان شمالی جان شش نفر را از اهالی این استان را گرفته است در حالی که تنها با رعایت چند نکته می توانستیم از این حوادث جلوگیری کنیم.

لوله بخاری را داخل سطل آب گذاشته است و می گوید با این روش هیچ مشکلی ایجاد نمی شود و گاز منوکسید کربن وارد فضای اتاق نیز نمی شود.

فرشید جوان 23 ساله ای است که جدا از خانواده زندگی می کند بخاطر ادامه تحصیل با دوستش اتاقی را اجاره کرده است.

فضای حدود 20 متری، بدون پنجره با سقف کوتاه اتاق فرشید است که در این فضا یک آبگرمکن دیواری، یک اجاق گاز برای پخت و پز و یک بخاری بدون دود کش برای گرم کردن اتاق وجود دارد.

فرشید که دچار مسمومیت شده بود خوشبختانه با تلاش پزشکان از این وضعیت جان سالم به در برده است.

هرسال با آغاز فصل سرما نگرانی هایی در ارتباط با گازگرفتگی و رعایت نکردن نکات ایمنی به وجود می آید، در صورتی که با رعایت کردن نکات اصولی بسیار ساده می توان از رخ دادن چنین حوادث ناخوشایندی راحت پرهیز کرد.

کارشناسان و پزشکان از مسمومیت با گاز منوکسید کربن به عنوان یکی از مسمومیت های خطرناک نام می برند که در نتیجه آن فرد بدون این که خود متوجه باشد، خاموش به کام مرگ کشیده می شود.

به عقیده این کارشناسان و پزشکان، گاز منوکسیدکربن در اتاق های کوچک کارگری، خوابگاه های دانشجویی و اماکنی که هوا در آن در جریان نیست، قربانیان خود را به کام مرگ می کشاند.

طبق آمارهای اداره کل پزشکی قانونی خراسان شمالی، این استان چند سال گذشته با داشتن بیشترین مرگ بر اثر مسمومیت با منوکسیدکربن به نسبت جمعیت، به عرصه گاه جولان این قاتل خاموش تبدیل شده و رتبه نخست را در سطح کشور به خود اختصاص می داد اما با هشدارهای داده شده در سال گذشته رتبه هشتم را کسب کرد.

این در حالی است که با رعایت موارد ایمنی می توان از خطر گازگرفتگی در امان ماند اما همه ساله در فصول سرما شاهد جان باختن تعدادی از شهروندان در اثر گاز گرفتگی با گاز منوکسیدکربن یا همان قاتل خاموش هستیم.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی تاکید کرد.

دکتر 'بابک سلحشور' افزود: گاز گرفتگی از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه 6 نفر را به کام مرگ کشانده است که از این تعداد پنج نفر مرد و یک نفر زن بودند.

وی گفت: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته11 نفر بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست داده بودند.

وی با اشاره به سرعت تشخیص این مسمومیت در آزمایشگاه این اداره کل گفت: هم اکنون با تجهیزات موجود، تشخیص مسمومیت با گاز منوکسید کربن به روش اسپکتروفوتومتری و در کمتر از یک ساعت انجام و نتیجه به مراجع قضایی اعلام می شود.

سلحشور با اشاره به آمار کشوری مسمومیت با گاز منوکسیدکربن گفت: در ده سال گذشته ( سال 83 تا 92) هشت هزار و 447 نفر از هموطنان به علت مرگ های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست داده اند.

وی گفت: طبق سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال 91 این استان از نظر میزان مرگ ناشی از coبه نسبت جمعیت، در کل کشور در رتبه اول قرار داشت که این رقم در سال 92 با 14 نفر متوفی به رتبه هشتم رسید.

این متخصص پزشکی قانونی گفت: گاز منوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است.

وی افزود: بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل، دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل تشکیل می دهند.

وی اظهار کرد: از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون، 250 برابر بیش از اکسیژن است لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن را دچار اختلال می کند.

سلحشور افزود: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد.

وی اظهار کرد: در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

وی سایر علایم مسمومیت را سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز ی شود.

* رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمایی

-از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید.

-استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز منوکسید کربن جلوگیری نمی کند.

-هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد آتش روشن نکنید و همچنین از روشن گذاشتن خودرو نیز خودداری کنید.

-هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و لذا به کارگیری آبگرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نیست.

-درصورتی که از بخاری های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می کنید باید برای تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.

-ضمن ایجاد تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کنید.

این قاتل نامرئی در خراسان شمالی در سال 91، 16 نفر و در سال 90 ، 22 نفر را به کام مرگ کشانده بود.

مسوول روابط عمومی آتش نشانی و اقدامات تامینی شهرداری بجنورد گفت: موضوعی که درباره استفاده از وسایل گازسوز همواره از جانب کارشناسان مورد توجه و هشدار بوده وجود اکسیژن در محیط برای سوخت کامل و بدون زیان گاز طبیعی است.

'علی اکبر حیدری' در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: متاسفانه بیشتر گازگرفتگی هایی که در این استان اتفاق افتاده به علت پیش بینی نکردن دودکش، مناسب بودن و جانمایی نامناسب بوده است.

وی اظهار کرد: استفاده از هر وسیله گازسوز و بهره مندی از نعمت گاز طبیعی مستلزم دانستن و به کارگیری چند نکته ساده است که باید به طور کامل جدی گرفته شود.

حیدری با تاکید بر اینکه لوله دودکش باید بدون کوچک ترین درز و ترک باشد افزود: دودکش هر واحد مسکونی باید مستقل باشد و خروجی دودکش و کلاهک آن نیز باید علاوه بر داشتن مقاومت لازم باید یک متر هم از لبه بام بلندتر باشد.

وی استفاده از کلاهک های اچ شکل را از لحاظ فنی ضروری دانست و گفت: در تمام طول زمستان به طور دوره ای و مرتب از لوله بخاری و مسیر آن بازدید داشته باشید.

به گفته این کارشناس ایمنی در صورتی که وسایل گرمایشی، اکسیژن فضای داخل یک واحد را مصرف کنند، گازهای سمی از درون دودکش به داخل خانه وارد می شود که جلوگیری از این امر نیازمند باز گذاشتن محفظه های ورود و خروج هواست.

حیدری رنگ آبی شعله را هم مهم دانست و در صورت تغییر رنگ شعله بخاری از آبی به نارنجی و قرمز آن را به عنوان هشداری درباره احتراق ناقص گاز و تولید منوکسیدکربن در نظر بگیرید.

این مسوول معتقد است رعایت همین نکات ساده می تواند ضامن سلامت خانواده در استفاده از وسایل گازسوز باشد.

وی گفت: آبگرمکن ها شاید تنها وسیله گرمایشی باشند که در همه فصول استفاده می شوند تا قبل از شروع فصل سرما، تهویه هوا با باز بودن درها و پنجره ها به درستی صورت می پذیرد و آبگرمکن برای کار کردن با مشکل مواجه نمی شود.

وی گفت: ولی با شروع فصل سرما با بسته شدن پنجره ها و درها تهویه هوا وجود ندارد که وسایل گرمایشی از قبیل بخاری و آبگرمکن با کمبود اکسیژن مواجه شده و ناقص سوزی آغاز می شود.

وی اظهار کرد: اگر مسیر دودکش ها به هر دلیلی بسته شده باشد یا عبور آنها از مسیرهای درست انتخاب نشده باشد، گازهای حاصل از احتراق به محیط منزل و کار برگشته و افراد حاضر دچار گاز گرفتگی و مرگ می شوند.

این مسوول در خصوص راه های جلوگیری از گاز گرفتگی گفت: باید در فصل سرما از بستن درزهای اطراف درها و پنجره ها خودداری کنیم تا جریان ورود هوای تازه به محیط امکان پذیر باشد.

وی گفت: هرگز دودکش ها را از پنجره ها و دیوارها خارج نکنید و آن ها را به پشت بام هدایت کنید چون با وزش باد بیشتر گازها به داخل منزل باز می گردد.

حیدری افزود: استفاده از وسایل گرمایشی در داخل حمام باعث کمبود اکسیژن شده و مر گ آفرین است و به یاد داشته باشید استفاده از اجاق تک شعله به عنوان وسیله گرمایشی باعث تجمع گاز های خطرناک در داخل منزل و گازگرفتگی افراد می شود.

وی اظهار کرد: استفاده از سطل آب و قرار دادن دودکش در آن کار بسیار خطرناکی است که بعد از دقایقی باعث تجمع گاز ها خارج از سطل آب خواهد شد و افراد را با خطر مرگ مواجه می کند.

استان خراسان شمالی با هشت شهرستان، بر اساس سرشماری سال 90 جمعیتی افزون بر 867 هزار نفر دارد که 48 درصد آنان در نواحی روستایی سکونت دارند.

72 درصد از جمعیت خراسان شمالی از مزایای گاز شهری برخوردارند که 95 درصد از میزان در مناطق شهری و 40 درصد در روستاهای دارای سکونت است.  • آخرین ویرایش:یکشنبه 12 بهمن 1393
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

من مدیر اجرایی‌ام مدیر سیاسی نیستم..........سه شنبه 27 مرداد 1394

خبرنگاران؛ قشری که ناشناخته مانده‌اند..........شنبه 17 مرداد 1394

آکادمی سیار هنر در شیروان با استقبال هنرمندان آغاز به کار کرد..........پنجشنبه 18 تیر 1394

«مهدی» پسری که پوستش هر روز می‌میرد + تصاویر..........یکشنبه 24 خرداد 1394

معجزه خدا در ایران: شهیدی که قبرش همیشه بوی عطر می‌دهد! ( + عکس )..........سه شنبه 8 اردیبهشت 1394

شهری که مردمش بخاطر زنا و لواط به مجسمه های سنگی تبدیل شدند!+ تصاویر ..........دوشنبه 7 اردیبهشت 1394

روزنامه اتفاقیه، اتفاقات خوبی را در شیروان رقم زد..........جمعه 22 اسفند 1393

مرد نوشابه‌ای ایران کیست؟ (+عکس)..........جمعه 22 اسفند 1393

فروش کفن های ضد عذاب قبر در ترکیه!..........جمعه 22 اسفند 1393

90 نفر در مسابقه پنالتی بسکتبال شیروان شرکت کردند..........شنبه 16 اسفند 1393

2500 اصله نهال در شیروان توزیع می شود..........شنبه 16 اسفند 1393

نیکوکاران خراسان شمالی ۳۷۰ میلیارد ریال به نیازمندان کمک کردند..........شنبه 16 اسفند 1393

کارگاه آموزشی مبارزه با کالای قاچاق در خراسان شمالی برگزار شد..........شنبه 16 اسفند 1393

مشکلات متعدد شیروانی ها از نبود دستگاه سی تی اسکن و ماموگرافی..........شنبه 16 اسفند 1393

بررسی و رفع مشکل آب شهرک صنعتی شهرستان شیروان..........شنبه 16 اسفند 1393

سه شکارچی متخلف در شیروان دستگیر شدند..........شنبه 16 اسفند 1393

20 مورد ریزش آوار واحد مسکونی در شیروان رخ داد..........شنبه 16 اسفند 1393

گزارش تصویری نمایش یه پلاک..........پنجشنبه 14 اسفند 1393

نمایش یه پلاک به روی صحنه رفت پیش از 1000نفر تماشاگر..........پنجشنبه 14 اسفند 1393

نمایش یه پلاک به روی صحنه می رود..........پنجشنبه 14 اسفند 1393

کلنگ زنی نخستین پالایشگاه بنزین یورو 4 استان در شیروان..........یکشنبه 10 اسفند 1393

تلاش هنرمندانه عکاسان خراسان شمالی برای لبخند کودکان بی سرپرست..........یکشنبه 10 اسفند 1393

شیروان بیشترین مراکز بهداشتی و درمانی خراسان شمالی را دارد..........یکشنبه 10 اسفند 1393

عزیزی: هزینه اعتیاد در ایران معادل کل اعتبارات عمرانی است..........شنبه 9 اسفند 1393

گزارش تصویری / دومین روز رزمایش بیت المقدس در شیروان (02)..........شنبه 9 اسفند 1393

گزارش تصویری / اولین روز رزمایش بیت المقدس در شیروان..........شنبه 9 اسفند 1393

مجوز ایجاد ایستگاه هواشناسی کشاورزی شمال شرق گرفته شد..........پنجشنبه 7 اسفند 1393

پیش‌فروش اینترنتی بلیت‌های نوروزی خراسان شمالی آغاز می‌شود..........پنجشنبه 7 اسفند 1393

تصاویری زیبا از شگفتی های برف در زمستان..........پنجشنبه 7 اسفند 1393

خراسان شمالی هزار پرستار دارد..........چهارشنبه 6 اسفند 1393

همه پستها